ANASINIFINDA YAŞAM

YAŞ GRUPLARI

Anaokulumuzda 36-68 ay arası öğrencilere eğitim ve öğretim verilmektedir. Öğrencilerimizin sınıflara yerleştirilmesinde doğum ay ve yılları baz alınır. Aynı yaş grubuna ait öğrencilerin sınıfları kız-erkek öğrenci sayıları göz önünde bulundurularak oluşturulur.

EĞİTİM DÖNEMİ

Anaokulumuzda eğitim dönemi Milli Eğitim Bakanlığının yıllık çalışma takvimi doğrultusunda faaliyet gösterir. 

 • 31 Ağustos - 18 Eylül Telafi Haftası
 • 16 – 20 Kasım Ara Tatil
 • 25 Ocak – 5 Şubat Yarıyıl Tatili
 • 12  – 16 Nisan Ara Tatil 
 • 18 Haziran Kapanış

EĞİTİM SAATLERİ

Anaokulumuz 08.30 - 17.30 saatleri arasında açık olup eğitim-öğretim çalışmaları 09.00-16.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Günlük Zaman Akışı:

08.30-09.00 Kahvaltı

09.00-11.50 Ders Faaliyetleri

11.50-12.30 Öğle Yemeği

12.30-14.30 Ders Faaliyetleri

14.30-14.50 Atıştırmalık Saati

14.50-16.00 Ders Faaliyetleri

 

YEMEK HİZMETİ

Öğrencilerimize hem hijyenik hem de sağlıklı besinler vermeyi hedefleyen okulumuz diyetisyen kontrolünde oluşturulan menüleri kendi bünyesinde kurulan Yemekshah firmasıyla hizmete sunmaktadır. Okulumuzda sabah kahvaltıları, öğle yemekleri ve tüm ikramlarımız Yemekshah tarafından hazırlanmaktadır. Sağlıklı atıştırmalıkları da her gün öğrencilerimizle buluşturan okulumuz yemek kültürümüzü yansıtma konusunda da örnek oluşturmaktadır. 

SAĞLIK

Asfa Anaokulumuzda her türlü tıbbi donanıma sahip sağlık odamız ve okul hemşiremiz bulunmaktadır. Öğrencilerimize anlık oluşabilecek sorunlarda ilk müdahale okul hemşiremiz tarafından yapılır. Okul doktorumuz öğrencilerimizin genel sağlık kontrolünü yapmak ve gerekli tedbirleri almak için haftanın bir günü okulumuzu ziyaret eder. 

GÜVENLİK BİRİMİ

Öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenilir okul yaşamı için her konuda gerekli tedbirler alınır. Güvenlik hizmetini en üst seviyede tutmak maksadıyla okulumuzun kamerayla 7/24 kesintisiz izlenmesi ve görüntülerin belirli süre içinde kayıt altına alınması sağlanır.

Okulumuzda uzun yıllar hizmet vermiş, tecrübeli personeller bulunmaktadır. Tüm giriş ve çıkışlar personelimizce denetlenir ve kayıt altına alınır. Öğrencilerimiz Okul Çıkış İzin Belgesinde belirtilen şahıslar haricinde kimseye teslim edilmez.İngilizce derslerimizde ana hedefimiz; öğrenciye yabancı dili sevdirerek öğretmek ve
öğrencinin anadili dışında bir dilin farkına varmasını sağlayıp iletişim kurabilme yeteneğini geliştirmektir.

Öğrencilerin oyun oynadıklarını düşündükleri ama aynı zamanda öğrendikleri ortam oluşturulur. Böylelikle yabancı dil öğretiminin altın çağı olarak adlandırabileceğimiz küçük yaşlarda yüksek oranda verim alınır.

Ana sınıflarımızda haftada 10 saat İngilizce derslerinin yanı sıra İngilizce Okul Öncesi eğitimi alan öğretmenlerimiz ile çocuklarımızın tüm gün farklı bir dili duymaları sağlanır.

Görsel materyaller ve dijital kaynaklarla zenginleştirilen dil derslerimizde, dinleme ve konuşma becerilerine ağırlık verilerek; kişi, ana dilini nasıl öğreniyorsa aynı şekilde yabancı dil öğrenmesine destek olunur.

Derslerimizi

 • Hikaye okumaları, 
 • Drama canlandırmaları, 
 • Eğitici oyunlar,
 • Posterler, 
 • Sevimli kuklalar,
 • Yaşlarına uygun eğitici çizgi filmler,
 • Asfa Talks diyalogları

ile çeşitlendirerek iyi bir temel oluşturmak ve dili sevdirmek ana sınıflarımızdaki önceliğimizdir.Kur’an-ı Kerim derslerimizde,  öğretim süreci bir bütün olarak düşünülür. Öğrencilerin ilgi, tutum, özgüven gibi olumlu kazanım edinmeleri, Kur’an-ı Kerim okumanın öneminin farkına varmaları, Kur’an-ı Kerim’i yüzünden akıcı ve kurallara uygun olarak okuyabilmeleri, okumaya istekli olmaları, okuma alışkanlığı kazanmaları,  namazda okunan dua ve sureleri usulüne uygun okumaları ve anlamlarını öğrenmeye başlamaları  hedeflenir;  millî, manevi ve ahlaki değerleri tanımaları istenir.

 Okuma ve uygulama çalışmaları  yapılırken görsel ve işitsel materyaller kullanılarak  öğrenme kolaylaştırılır, öğrenme faaliyetleri etkinliklerle  desteklenir. Oyun temelli öğretim yöntemleri tercih edilir.  Etkinlikler yaşa ve sınıf düzeyine göre farklı seçilir, bireysel hız ve her öğrenciye ihtiyaç duyduğu öğrenme olanakları oluşturulur.KODLAMA VE ROBOTİK

Okul öncesi çocukları için kodlama ve robotik X,Y,Z kuşaklarından sonra Alfa Kuşağı çocukları (2012 ve sonrası doğan çocuklar) dünyamızdalar. Onlar hayatları boyunca daima teknoloji ile iç içe olacak  yepyeni bir nesildir. Bilgiye erişimleri çok kolay ve hızlı olacak, yaşamları boyunca birden fazla meslek deneyimleyecekler, en girişimci nesil olacaklar. Bazen avantaj olarak görünen teknoloji, insan hayatında dezavantaja dönüşebilir. Tablet ve telefon bağımlılığı ailelerin problemleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Bu dezavantajlı görünen durumu kodlama ve robotik eğitimleri ile bir avantaja çevirebiliriz. 

Kodlamanın ne olduğuna geçmeden algoritma kavramını anlamak faydalı olacaktır. Algoritma, bir problemin tespitinden çözümüne kadar yapılması gerekenleri adım adım tanımlamaktır. Yemek yapmak, sabah iş yerine ya da okula gitmek, akşam eve gelmek, tatile çıkmak gibi olayların temelinde yani hayatın temelinde aslında algoritma vardır. Yani algoritma aslında plan yapmaktır. Normal şartlarda ne kadar iyi plan yaparsak sonuçlar o kadar başarılı olacaktır. Çıkabilecek sorunları öngörmek, bu durumlara göre alternatif durumlar oluşturmak algoritmanın işlevleri arasında yer almaktadır. Hazırladığımız algoritmayı bilgisayarın anlayacağı şekle sokmak ise kodlamadır. Kodlamanın birçok farklı yazım şekli ya da dili olabilir ancak mantık aynıdır. Kodlama aslında hayattan türetilmiştir ve insana farklı durumlar karşısında nasıl düşüneceğini öğretmede de yardımcı olur.

Yeni bir dil öğrenmek nasıl çocukluk yaşlarında daha kolay olarak kabul ediliyorsa çocuğun yaşına uygun bir kodlama dilinin de erken zamanda öğretilmesi daha kolay olacaktır. Çocuğun teknolojiye olan ilgisini keşfetmek için de en güzel konulardan biri olarak da karşımıza kodlama ve robotik çıkmaktadır.

Afacan K.E.D.İ. eğitim programının amacı okul öncesi çocuklarda algoritmik ve analitik bakış açısını kazandırmak, yaratıcı düşünceyi geliştirmek, olaylar arası bağlantı kurabilme ve yorum yapabilme yeteneğine destek olmaktır.ANAOKULU EĞİTİM PROGRAMIMIZ

Asfa Anaokulu okul öncesi eğitim programı; çocukların bilişsel, sosyal-duygusal, dil, psiko-motor, öz bakım alanlarında desteklenmesini sağlar. Tüm bu gelişim alanlarının desteklenmesi amacıyla programın; öğrencilerimizde kalıcı öğrenmenin gerçekleşmesi için merak etme, araştırma, sorgulama ve problem çözme becerilerini geliştirmeye yönelik bir içeriği vardır. 

Dil insan yaşamının ilk yıllarında edinilen en önemli beceridir. Anaokulumuzda 4 ve 5 yaş gruplarında “Çift Dilli Eğitim” verilir. Öğrencilerimiz dil eğitimlerini yurt dışında eğitim görmüş yabancı dil öğretmenlerimiz ve eğitimlerini yabancı dille tamamlamış uzman sınıf öğretmenlerimiz eşliğinde alırlar. Asfa Anaokulları olarak Çift Dilli Eğitim sistemi ile İngilizcede ana dil becerisi edindirme hedeflenir. Sistemin amacı öğrencilerin, hayatın her alanında İngilizceye maruz kalmalarını sağlamaktır. Böylece yeni bir dil öğretmek yerine , öğrencinin dili edinmesi sağlanır. Dil eğitimi ile dilin üzerine odaklanılması ve her iki dili de etkin kullanan çocuklar yetiştirilmesi önemsenir. Günlük akış içerisine yayılmış zengin dil etkinlikleri ile çocukların dil gelişimini destekleyen, eş zamanlı ilerleyen, Türkçe ve İngilizce eğitim programlarının kullanıldığı bir sistem yürütülür. Sınıf içerisinde İngilizce ve ana dil yönergeleri öğrencilerimize aynı anda sunulur ve program eşgüdümlü ilerler.

“Bireysel Farklılık ve Gelişim” üzerine inşa edilen 5 farklı eğitim modülü uygulanır. 

 • “Math Module” Matematik Modülü: 

Anaokulu çağındaki çocuklara matematiği eğlenceli bir şekilde öğretmek ve matematik öğretimindeki tutum ve davranışlara yeni bakış açıları kazandırabilmek hedeflenir. Öğrencilerin tasarlanmış oyunlar eşliğinde ve pratik uygulamalar yaparak matematik eğitimini zorlanmadan, sıkılmadan ve severek kazanmaları, aynı zamanda yaşamın içerisinde matematiği keşfetmeleri sağlanır. 

 

 • “Science and Nature Module” Fen ve Doğa Modülü:

Küçük yaş gruplarında çocukların doğayı keşfetmeleri ve bu keşifler sonucunda da yeni bilgiler edinmeleri hedeflenir. Tüm bu keşifler öğrencilerin çevreyi ve kendilerini tanımalarında etkilidir. Modülde çocukların ilgi ve meraklarını harekete geçiren etkinlikler yer alır. Çocuklar aktif öğrenme yoluyla fen ve doğayla ilgili temel kavramları eğlenerek öğrenir. 

 

 • Türkçe Modülü:

Türkçe dil gelişimi, çocukların duygu ve düşüncelerini ifade etmelerinde, üretken olmalarında ve hayal güçlerini kullanmalarında önemli bir etkendir. Dil gelişimi aynı zamanda bireyde dinleme alışkanlığı kazandırır. Dil gelişimi ile öğrenci, çevresi ile nitelikli iletişim kurma becerisini edinir. Anaokulumuzda yapılan tüm çalışmalarda Türkçeyi sevme ve doğru kullanma hedeflenir. Dil kullanımında drama, oyun ve etkinliklerden yararlanılır. 

 

 • “Practical Lessons Module” Uygulamalı Dersler Modülü:

 

Anaokulumuzda yaş grubu özellikleri gereğince beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar dersleri ile öğrencilerimizde sanat ve spora karşı yatkınlık kazandırmak ve öğrencilerimizin bireysel gelişimlerine katkı sağlamak hedeflenir. Öğrencilerimizin hayatı anlamlandırmasında önemli bir role sahip olan uygulamalı dersler alanı aynı zamanda öğrencilerimizde var olan yetenek ve ilgilerin belirlenmesinde etkili olmaktadır. Yapılan çalışmalarda bireysel farklılıklar ve öğrencilerin gelişim özellikleri dikkate alınır.

 

 • “Moral Development Module” Ahlakî Gelişim Modülü: 

Öğrencilerimizin akademik gelişiminin yanı sıra ahlakî gelişimlerini desteklediğimiz bu modülde birincil hedefimiz insani değerlerin küçük yaşlarda benimsenmesidir.  Çocuklarımızda gelecekte bir toplumun, bir ülkenin ve bu dünyanın vatandaşları olacaklarının bilinci şimdiden oluşturulur. Bu eğitimle çocuklarımıza temel değerleri kazandırmanın yanı sıra sorumluluk alma ve problem çözme becerisi geliştirmeye çalışılır. Okul içinde yapılan tüm çalışmalar Ahlakî Gelişim Modülümüzde ele alınan kazanımları destekler nitelikte hazırlanır. 

Güzel Ahlak Eğitimi

Çocukların kendini tanıyan özgüven sahibi, iletişim becerileri gelişmiş bireyler olarak yetişmeleri hedeflenir.

İnsanı iyiye ve güzele ulaştıran sevgi, saygı, yardımlaşma, adalet, dürüstlük, merhamet, dostluk, kararlılık, sabır gibi temel ilkeleri öğrenmeyi esastır.

Rol model olan öğreticilerle öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyine dikkat etmeye özen gösterilir. Onların psikolojik, bilişsel ve sosyal gelişimine uygun etkinlikler hazırlanır.

Sistemli, aşamalı, kişisel kabiliyetleri keşfedici bir eğitim benimsenir.

Güzel vasıfları takdir edip pekiştirmeye yönelik faaliyetler oluşturulur, değerlerimiz bu çerçevede öğretilir.

Eğitim felsefemiz gereği öğrencilerimizin akademik başarılarının yanında bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla, birbirinden farklı spor, sanat ve bilim branşlarını içeren “Yetenek Gelişim Kulüpleri’’ öğrencilerimizin istifadelerine sunulur..

Öğrencilerimiz, birbirinden farklı kulüp çalışmalarına katılarak ilgili branşları öğrenmekte, farklı deneyimler kazanmakta, becerileri keşfedilmekte, branş eğilimleri tespit edilmekte ve yetenekleri doğrultusunda sertifikalı ve lisanslı  faaliyetlere yönlendirilir.

Ayrıca öğrencilerimizin katılmış olduğu atölyeler ve kazanmış olduğu beceriler MyAsfa sistemine işlenir, gelişimleri takip edilir  ve raporlanır.Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi

Anaokulumuzda, her öğrencimizin bilişsel, duygusal, sosyal, fiziksel ve manevi gelişimini destekleyecek kapsayıcı bir rehberlik ve psikolojik danışmanlık yaklaşımı uygulanır. Öğrencilerimizin gelişim özellikleri dikkate alınarak okula yeni başlayan öğrencilerimiz için okula uyum, eğitim ortamına karşı olumlu duygu geliştirme, kendini tanıma ve geliştirme, sosyal beceri kazanımı, kişiler  arası  iletişimi geliştirme, kariyer algısı geliştirme kazanımları ile bireysel ve grup çalışmaları yürütülür. 

Her ay öğrencilerimizle en az bir kez bireysel görüşme yapılır. Görüşme sonucu rehberlik değerlendirmeleri ve öğrenci gelişim alanları velilerimize düzenli olarak aktarılır. Her velimiz ile ayda en az bir kez görüşme planlanır. Görüşmelerde öğrencilerimizin keşfedilen ilgi ve yetenekleri gerekli yönlendirmeler ile desteklenir.

Bunun yanı sıra, öğrencilerimizin okul ve sınıf içi davranışlarını, akran ilişkilerini, bilişsel ve manevi gelişimlerini gözlemlemek adına okul içindeki alanlarda bireysel gözlem ve değerlendirme çalışmaları yapılır. Öğrencilerimizin gelişimlerini düzenli olarak takip etmek amacıyla haftada bir kez sınıf öğretmenleri, ayda bir kez branş öğretmenleri ile görüşmeler düzenlenir.

Öğrencilerimizi tanıma, gelişimsel özelliklerini takip etme ve ihtiyaç alanlarında gerekli desteği sağlamak için  çeşitli performans testleri ve envanterleri uygulanır. Öğrencilerimizin ilkokula hazırbulunuşluklarını değerlendirme amacıyla sene sonunda okul olgunluk testi uygulanır.

Kariyer Planlama

Öğrencilerimizin kariyer algılarını geliştirmek amacıyla sene içinde mesleki tanıtımlar;  ilgi ve yetenek keşifleri için bireysel ve grup çalışmaları yürütülür. Bunun yanı sıra, sınıf ve branş öğretmeni değerlendirmeleri ile öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri keşfedilerek velilerimize gerekli bilgilendirme ve yönlendirme yapılır.