The child has one intuitive aim: self development

İngilizce Tatil Rehberi

Değerli Veliler ve Sevgili Öğrenciler,

Bir eğitim-öğretim yılını daha tamamladık. Yabancı dil eğitimi süreklilik ister ve ihmale gelmez. Bu sebeple öğrencilerin tatili verimli geçirebilmesi, pekiştirme yapabilmesi ve sizlere yol gösterici olabilmesi için sınıf seviyelerine göre farklılık gösteren, İngilizce oyun ve internet kaynaklarından oluşan bir tatil rehberi hazırladık.

Tavsiye edilen İnternet Kaynakları:

1-2-3. Sınıflar İçin Tavsiye Edilen İngilizce Oyunlar:

 Nesi var?: Oyunculardan biri odanın dışına çıkar, diğer oyuncu ise  bir kukla ya da isimlerini öğrendiğimiz her hangi bir oyuncağı, kıyafeti, okul eşyasını veya plastik yiyecek-içeceklerden birini odanın içine saklar. Dışarıda olan oyuncu çağrılır ve saklı olan nesne ile ilgili (nerede olduğu, rengi vb) sorular sorarak bulmaya çalışır.

Eğlenceli Daire: Oyuncular, daire şeklinde yere oturur. Bir oyuncu eline top alır, başka bir oyuncuya topu atar ve atarken İngilizce olarak bir renk ya da okul eşyası ismi söyler. Topu alan oyuncu da aynı şekilde bir kelime söyleyerek diğer oyuncuya topu atar. Oyun bu şekilde devam ettirilir.

Ailemizi Tanıyalım: Aile bireyleri yan yana dizilir ya da daire şeklinde oturur. Oyunculardan birisi sıra ile aile bireylerinin kim olduğunu (“mum”, “dad”, “ She is my mum” gibi) diğerlerine tanıtmaya çalışır.

Kutunun İçinde Ne Var?: Büyük boy ve içi görünmeyen bir kutunun ya da sepetin içine okul eşyaları veya plastik oyuncaklar konulur. Oyunculardan biri el yordamı ile kutunun içerisinden bir okul eşyası seçer. Seçmiş olduğu okul eşyasının ya da oyuncağın  İngilizce karşılığını diğer oyunculara söyler. Oyun, kutunun içindeki eşyalar bitene kadar devam ettirilir.

Pandomim-Sessiz Sinema: Oyuncular sıra ile dizilir. Zıt anlamlı kelimelerin,yiyecek-içeceklerin, kıyafetlerin, vahşi veya evcil hayvanların ya da öğrenilen her hangi bir konuya ait kelime grubundaki kelimelerin sıra ile canlandırılması yapılır. Diğer oyuncular kelimeleri tahmin etmeye çalışır.

Rakamı Tahmin Et: Oyuncular sıra ile dizilir. Bir oyuncu, diğer arkadaşının sırtına bir sayı çizer. Sırtı dönük olan oyuncu, sırtına hangi sayı çizildiğini tahmin etmeye çalışır.

Meyveleri Tahmin Et: Her oyuncuya birer adet kağıt ve kalem verilir. Oyuncular, diğerlerine göstermeden kağıtlarına bir meyve resmi çizer. Resim çizilir iken diğer oyunculardan hangisi o meyveyi en hızlı şekilde doğru tahmin ederse oyunu kazanır.

Renkleri Tahmin Et: Farklı renklerdeki boya kalemleri dizilir. Oyuncular boya kalemlerini inceler. Bir oyuncunun gözleri bağlanır veya göremeyeceği şekilde diğer oyunculardan uzaklaşır. Boya kalemlerinden birisi saklanır ve gözleri açılan diğer oyuncu hangi boya kaleminin eksik olduğunu tahmin eder.

Tavsiye edilen İnternet Kaynakları:

4,5,6. Sınıflar İçin Tavsiye Edilen İnternet Kaynakları:

4,5,6. Sınıflar İçin Tavsiye Edilen Çizgi Filmler:

 • Youtube sitesinden “Curious George ”
 • “ Milly and Molly “
 • “Sherlock Yuck “
 • “Dream English Kids”

“English Sing Sing” kanallarına abone olarak öğrencilerimizin seviyesine uygun olan bir çok eğitici şarkı ve  videolara ulaşabilirsiniz.

Uygulama  Önerilerimiz:

Aşağıda isimlerini sıraladığımız uygulamalardan arzu ettiklerinizi tablet ya da telefona yükleyerek İngilizce pratik yapabilirsiniz.

 • Duolingo
 • Vocscreen
 • BBC Learning English
 • Busuu
 • Learn English for Kids
 • Bedtime stories
 • İngilizce En iyi Kısa Öyküler

 

Comments are closed.

Yaklaşan Etkinlikler