The child has one intuitive aim: self development

Bir Dönemi Daha Bitirdik

Asfa İlkokulu rehberlik birimi olarak çocuklarımızın sosyal, bilişsel ve fiziksel olarak geliştiklerini gözlemleme ve gelişimlerine katkıda bulunma şansını yakaladığımız bir dönemi bitirmenin heyecanı içerisindeyiz. Çocuklarımız için şimdi dönemin yorgunluğunu atarak yeni döneme hazırlanma vaktidir.

Tatiller bizim için olduğu gibi, çocuklarımız için de zihnen ve bedenen dinlenme imkânları sağlarken, sevdikleri ve özlem duydukları etkinlikleri, erteledikleri paylaşımları yapabilmeleri açısından bir fırsattır. Tatil demek sınırsız televizyon/bilgisayar demek değildir. Çocukların ebeveynlerinden en büyük istekleri tatil boyunca istedikleri kadar televizyon izlemek veya bilgisayar oynamak olabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bunların kısıtlanması çocuğun okul dönemi ile ilgili değil, genel gelişim ve dikkati için gereklidir. Bu nedenle televizyon ve bilgisayar süreleri yine aşırıya kaçmadan kontrol altında devam ettirilmelidir.

Tatil süreci içinde paylaşımlarınızı arttırmanız, çocuklarınızın ilgi yetenek ve değerlerinin farkına varmanız ve bu farkındalık doğrultusunda ilerideki yıllar için doğru yönlendirmeler yapabilmeniz için Rehberlik birimi olarak birkaç etkinlik örneği vermek istiyoruz. Bu faaliyetler ile küçük sohbetler yapabileceğiniz gibi sizler de üretkenliğinizle etkinlikleri çeşitlendirebilirsiniz.

OYUN GECESİ

Tatilde birkaç akşam “Aile Oyun Gecesi” olarak belirleyebilirsiniz. Bu gece bütün aile televizyonu kapatıp ortak oyunlar oynayabileceğiniz özel bir gece olabilir. Kutu oyunları ve legolarla oynayabilir, boyalar ve atık malzemelerle ürünler yapabilir, yap-boz, hafıza kartı gibi oyunları oynayabilirsiniz.

YEMEK PİŞİRME GÜNÜ

Haftanın bir gününü yemek pişirme günü olarak belirleyebilirsiniz. O gün neler yapılacağını birlikte planlayarak, çocuğunuzun mutfakta sizin yardımcınız olarak çalışmasına fırsat verebilirsiniz.

KİTAP GECESİ

Yarıyıl tatili, kitap okumak için önemli bir fırsat. Haftanın istediğiniz bir akşamını ailece kitap okuyacağınız sonrada kitaplarınız üzerine sohbet edeceğiniz bir paylaşım akşamına dönüştürebilirsiniz. Ailece belirlediğiniz kitap okuma saatinin ardından herkes kendisi için önemli olan bir karakterin, kahramanın resmini çizebilir.

BENİM BİTKİM

Çocuğunuza bakımından onun sorumlu olacağı bir bitki alabilirsiniz. Suyunu düzenli olarak çocuğunuzun vermesini isteyebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun sorumluluk duygusu kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

GEZİLECEK YERLER VE ZİYARETLER

Çocuklarımızın kültürel ve sosyal yönlerini geliştirmek için akraba ziyaretleri, müze gezileri yapabilir, atölye çalışmalarına katılabilirsiniz.

Rehberlik Birimi

Comments are closed.

Yaklaşan Etkinlikler